Żywienie psa

Przedstawiamy listę typowych zagadnień związanych z karmieniem psów.

 

  • Najlepszy pokarm dla psa

Wielu weterynarzy poleca gotowe karmy i faktem jest, że są one dobrze skomponowane pod względem odżywczym. Mowa tu oczywiście o karmach specjalistycznych, a nie masówce z supermarketów. Jednak nic nie zastąpi smaku i zapachu świeżego jedzenia. Podstawą jest oczywiście mięso, najlepiej niezbyt tłuste. Polecana jest szczególnie wołowina, cielęcina, konina oraz ryby. Można także podać psu kurczaka lub indyka, natomiast raczej unikać wieprzowiny. Pies na pewno będzie też wdzięczny za różne podroby, jak serca wołowe czy ozory. Trzeba też pamiętać, aby pokarm zawsze był lekko podgrzany.

 

  • Jak często karmić psy?

Szczenięta należy karmić cztery razy dziennie. Według specjalistów, dobrze podawać im pokarm ręką, gdyż dzięki temu pies sobie koduje właściciela jako tego, który jest dostarczycielem jedzenia. Poza tym, wyzwala się wzajemna więź - człowiek poznaje lepiej swojego szczeniaka, a on lepiej poznaje swojego właściciela. Może to zaprocentować w przyszłości i pomóc rozwiązać takie problemy, jak obżarstwo i rzucanie się na jedzenie oraz agresja. Ogólne zalecenie dotyczące dorosłych psów wszystkich ras jest takie, aby psa karmić dwa razy dziennie. Aczkolwiek niektóre starsze psy wolą jeść raz dziennie i nie ma w tym nic złego.

 

  • Czy można zostawić pokarm w misce, aby pies sam mógł zdecydować, kiedy zje?

Nie jest to polecane, a już szczególnie w przypadku szczeniąt, które powinny mieć ustalony pewien harmonogram jedzenia. Oznacza to karmienie psa o tych samych porach każdego dnia i pozostawianie żywności w misce przez maksimum 20 minut. Po tym czasie, należy zabrać miskę z podłogi i to bez względu na to, czy szczeniak zjadł czy też nie. Takie postępowanie przyzwyczai pupila do tego, że miska na podłodze oznacza czas jedzenia. Ustalony plan karmienia pomaga właścicielowi w ocenie, kiedy należy z psem wyjść. Trzeba pamiętać, że szczenięta muszą wyjść na dwór w ciągu 20-30 minut po jedzeniu. Jeszcze jedna kwestia jest związana z pozostawianiem pożywienia na widoku psa przez cały czas. Może to prowadzić do problemów zdrowotnych związanych z otyłością. Tak jak w przypadku ludzi - ciągłe podjadanie sprzyja nadwadze. Ważne, aby dostosować ilość podawanego jedzenia do wielkości psa i jego poziomu aktywności.  Nigdy też nie dawać jedzenia w czasie przygotowywania posiłku lub też ze stołu, gdyż uczy się wtedy psa żebrania. Na marginesie należy dodać, że niektóre dorosłe psy nie mają skłonności do podjadania czy też łakomstwa i same wiedzą, kiedy skończyć jeść.

 

  • Co zrobić, kiedy pies jest wybredny i odmawia jedzenia?

Czasami pies w ogóle nie reaguje na postawienie miski z jedzeniem na podłodze. Przyczyn może być kilka. Po pierwsze, pies może źle się czuć - jeżeli nie tylko nie chce jeść, ale także ma biegunkę, wymioty i senność, to należy udać się do weterynarza. Niekiedy sami właściciele przyczyniają się do braku apetytu u swoich pupili, np. dając mu resztki jedzenia ze stołu lub podrzucając zbyt dużo smakołyków. W każdym razie, jeżeli pies nie chce jeść, to nie należy go do tego zmuszać. Następnym razem, jak będzie głodny, to zje.

 

  • Jak radzić sobie z agresywnymi zachowaniami psa w czasie jedzenia?

Czasami zdarzają się, szczególnie u psów wziętych ze schroniska, agresywne zachowania względem właściciela, np. warczenie czy szczekanie, kiedy człowiek zbliża się do miski. W takiej sytuacji można spróbować stanąć z boku i wrzucać do miski kawałki mięsa, aby pies zrozumiał, że człowiek daje, a nie odbiera. Drugim sposobem jest dawanie jedzenia ręką, jak dla szczeniąt. Jeżeli agresja nie zniknie, trzeba niestety zwrócić się o pomoc do specjalisty.

 

  • Czy psy mogą jeść owoce i warzywa?

Oczywiście, że tak, ale nie wszystkie. Nie należy dawać psom cebuli, gdyż cebula może powodować anemię. Winogrona i rodzynki mogą prowadzić do ostrej niewydolności nerek. Rośliny strączkowe oraz kapusta wywołują w psów wzdęcia. Nie poleca się także ziemniaków, które pies ciężko trawi.

 

Odpowiednio zbilansowana dieta, dostosowana do wieku, aktywności, zdrowia i wielkości psa pozwoli pupilowi rozwijać się i prawidłowo funkcjonować.

Przeczytaj też:

Pies przyjacielem człowieka oraz podstawowe informacje

Pies od wiek wieków jest uznawany za najlepszego przyjaciela człowieka. Nie przez przypadek. Psy, jako jedyne zwierzęta, są wykorzystywane jako pomoc dla osób niewidomych i niepełnosprawnych. Po przejściu odpowiedniego szkolenia, ...

Najlepsze rasy psów dla rodziców z małymi dziećmi

Decydując się na psa kiedy mamy małe dziecko to bardzo ważna i odpowiedzialna decyzja. Często rodzice myślą, że jeżeli dziecko jest małe to kupią zwierzaka rasy miniaturowej, bo przecież mały ...

Pies ze schroniska

Każdemu, kto kocha zwierzęta doradzam wzięcie psa ze schroniska dla bezdomnych zwierząt. Taki pies po przejściach odwdzięczy się nam całym swoim psim sercem, obdarzając nas bezinteresownym uczuciem, bezgranicznym uwielbieniem. Nigdy ...

Pies jako fundament terapii

Pies jako terapeuta? Ostatnie lata badań nad formami pomocy ludziom w wychodzeniu z kryzysów wykazały, że w terapiach bardzo dużą i pozytywną rolę mogą wywierać zwierzęta. Ich pozytywna rola jest ...