Wychowanie, Opieka, Akcesoria

Obroża  to jedno z najważniejszych akcesoriów, w jakie musimy się wyposażyć, decydując się na posiadanie psa. Jaką obrożę wybrać – czy zwykłą taśmową/skórzaną, może kolczatkę albo szelki, czy kantarek dla psa? O rodzajach obroży dla psów i o tym jak dobrać tą właściwą piszemy poniżej.
W przypadku posiadania grzecznego i ułożonego psa, który ładnie chodzi na smyczy i słucha się właściciela można kupić zwykłą obrożę, na przykład taśmową czy skórzaną. Co innego, gdy pies nie jest posłuszny, ciągnie, szarpie i po prostu nie umie grzecznie spacerować na smyczy albo jest w trakcie nauki. Wtedy należy zastanowić się nad kupnem innego rodzaju obroży, która będzie ułatwiała szkolenie psa. Wśród obroży specjalnych wyróżnia się: obroże antyszczekowe, kolczatki, łańcuszki, szelki typu guard oraz kantarki dla psów, inaczej nazywane halterami czy obrożami uzdowymi. Być może poniższe zestawienie typów obroży dla psów pomoże w wyborze odpowiedniej dla Waszego pupila.

Obroże zwykłe

Ten typ sprawdzi się u ułożonych i grzecznych psów. U czworonogów szarpiących, ciągnących i wyrywających się na pewno nie zda egzaminu, ponieważ pies będzie się podduszał, a co za tym idzie charczał, sapał i rzęził. Jak wiadomo nie jest to dobre dla jego zdrowia.
Wśród obroży zwykłych wyróżnia się następujące:

  • skórzane

Wykonane ze skóry naturalnej lub sztucznej, tzw. ekoskóry. Od spodu mają miękką wyściółkę. Są eleganckie i stylowe, wysokiej jakości, a przy tym są bardzo trwałe, więc mogą służyć wiele lat. Jednak są najdroższe.

  • taśmowe

Wykonane najczęściej z nylonu, ale także z neoprenu. Są praktyczne, wytrzymałe i regulowane. Dostępne w największej gamie kolorystycznej. Mogą być ozdobione kryształkami lub cyrkoniami. Jednak najpopularniejsze są te we wzorki, np. psie łapki. Są najtańszą opcją, choć oczywiście nie dotyczy to  tych personalizowanych (np. z grawerem, wyszytym imieniem, prawdziwymi diamentami itp.).

  • odblaskowe

Są to obroże dla psów dodatkowe, zakładane na obrożę właściwą. Dzięki różnym opcjom świecenia łatwo można zlokalizować psa nawet z odległości ok. 500 m. Zazwyczaj mają trzy warianty świecenia: światło szybko migające, powoli migające i światło stałe. Działają na baterie, a czas świecenia wynosi średnio ok. 200 godzin. W sklepach zoologicznych dostępne są także obroże świetlne LED, wykonane z silikonu. Również zakłada się je na obrożę właściwą. Świecą do 2 godzin, a ładowane są przez dołączony w zestawie kabel USB. Zapewniają bezpieczeństwo psu, kiedy spacer odbywa się po zmroku. Dotyczy to zwłaszcza spacerów w porze jesienno-zimowej, kiedy szybko robi się ciemno.

Kolczatki

Kolczatkę można zakładać psu kolcami do wewnątrz lub na zewnątrz. Jej zaletą jest to, że wiele psów, nosząc ją, mniej ciągnie albo w ogóle przestaje ciągnąć. Nadaje się do zakładania zwierzęciu podczas szkolenia. Niestety kolczatka ma wiele wad. Po pierwsze, zadaje psu ból. Po drugie, nie zawsze działa, gdyż są psy, które mimo wbijania się w szyję kolców i tak ciągną. Po trzecie, wyciera sierść w okolicach szyi. Obecnie odchodzi się od używania tego rodzaju obroży dla psów, głównie ze względu na niehumanitarność.

Łańcuszki

Jest to typ obroży dla psa wyposażony w pętlę łańcuszkową, która zmniejsza obwód, gdy pies ciągnie. Jest bardziej humanitarny niż kolczatka, bo nie wbija się w szyję, ale wrzyna. Sprawdza się w przypadku wielu psów, ale powoduje także podduszenia, dlatego podobnie jak kolczatka nie jest polecany na co dzień.

Szelki typu guard

Zakłada się je na klatkę piersiową. Ich podstawową zaletą jest to, że ciągnący pies nie dusi się i nie charczy. Jest to także bezpieczna opcja, ponieważ pies nie zdejmie sobie szelek. Ich wadą jest jednak to, że nie oduczą psa złego nawyku ciągnięcia. Jest to zatem rozwiązanie połowiczne. Bardzo dobrze sprawdzają się podczas treningów i biegania.

Obroże uzdowe (uprzęże, haltery, kantarki dla psów)

Kantarek dla psa zakładany jest na pysk i zapinany za uszami. Smycz dopina się pod brodą do metalowego kółka albo z boku pyska.  Działanie takiej uprzęży polega na tym, że jeśli pies ciągnie, to wtedy jego głowa zaczyna się odwracać w bok  i zamiast patrzeć przed siebie, musi patrzeć w bok.  Gdy zwolni nacisk na smycz, może znowu swobodnie patrzeć przed siebie. Natomiast jeśli spaceruje spokojnie, to nic się nie dzieje. Halter może służyć także jako kaganiec. Przyzwyczajenie psa do kantarka może być trudne, ale warto się chwilę pomęczyć, gdyż jest on naprawdę bardzo skuteczny. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest także wyprowadzanie kilku psów na raz. Jest to zdecydowanie najlepszy wybór dla właścicieli ciągnących psów, ponieważ tak naprawdę pies sam siebie oduczy nawyku ciągnięcia.

Linia specjalistycznych produktów Kumfi

Kumfi to linia specjalistycznych produktów pomocnych w szkoleniu psa i sprawowaniu nad nim kontroli. Zostały starannie przetestowane przez znanego brytyjskiego eksperta ds. tresury psów George’a Graysona i uzyskały jego pozytywną rekomendację. W skład linii Kumfi wchodzą: obroże, szelki, uprząż, linka treningowa i smycz. Do każdego produktu dołączona jest szczegółowa instrukcja obsługi. Produkty Kumfi z pewnością pomogą każdemu właścicielowi psa w jego szkoleniu, kontroli zachowania i uspokajaniu.

Zawieszki identyfikacyjne!

Najważniejszym dodatkiem do obroży dla psa, może nawet ważniejszym nawet niż sama obroża jest tzw. adresówka, która w razie zagubienia się psa pozwala na szybką identyfikację właściciela. Warto o tym pamiętać.
Szeroki wybór obroży dla psów dostępny jest w sklepie: https://www.petstation.pl/psy/psy-akcesoria/psy-obroze.

Przeczytaj też:

Labrador w naszym domu

Gdy umieściliśmy w naszym domu nowego przyjaciela, musimy go zrozumieć. Po pierwsze, należy zacząć ustalać hierarchię w domu. Labrador to niesłychanie inteligentne zwierzę i będzie próbował narzucić nam swoją wolę, ...

Dzień psa – 1.07

W kalendarzu dosyć popularny jest dzień kota jednak niewiele ludzi wie o istnieniu dnia psa. Pies jest od wielu lat uważany jako najlepszy przyjaciel człowieka, wiec należy mu się tez ...

Jak żywić psa (Michał Jank, Jacek Wilczak)

Autor: Michał Jank, Jacek WilczakRok wydania: 2011Producent: MULTICO„Jak żywić psa” – praktyczny poradnik dla właścicieli psów.Chcesz, aby Twój pies był zdrowy i wesoły? Szukasz dla niego odpowiedniej karmy?Zaufaj specjalistom.Jeżeli zależy ...

Jak prawidłowo wykąpać psa?

Cyklicznie powtarzającym się pytaniem jest: ” jak często można kąpać psa?” Czy co pół roku, lub raz w roku wystarczy? Psy można kąpać nawet raz w tygodniu. Cały sekret w ...