Wychowanie, Opieka, Akcesoria

Pies - najlepszy przyjaciel człowieka. Zwierzę, o którym usłyszysz od swojej pociechy.

"Mamo, chcę psa" - znajome ? Pies to wspaniałe zwierzę, najwierniejszy przyjaciel, pomoże Twojemu dziecku w rozwoju.

 

Ale żeby posiadać psa, trzeba wiedzieć jak się nim zająć oraz co jest potrzebne, aby czuł się kochany. Trzeba mu zapewnić odpowiednie warunki. Pies to nie zabawka, trzeba mu zapewnić wspaniały dom na całe życie. Psy także mają uczucia, nie można ich wyrzucić jak się znudzi ! Psa powinno się traktować jak człowieka, powinno się z nim spędzać dużo czasu, aby nie czuł się samotny. W zamian za poświęcony czas dla niego, on będzie Ci wierny do końca życia, wesprze Cię w złych chwilach, gdy inni się od Ciebie odwrócą.

 

Ludziom wydaje się, że opieka nad psem jest prosta, a jest wręcz przeciwnie. Jest to trudne zadanie, pies ma dużo wymagań, ale dla kochanego zwierzaka zrobi się wszystko.

 

Pies, tak samo jak człowiek, musi jeść. Jedzenie to musi zawierać wszystkie witaminy i minerały. Codziennie powinien dostawać porcję jedzenia do swojej miski. Nie można go głodzić, tak samo jak nie można dawać mu za dużo pokarmu. Pies może przez niewłaściwe odżywianie zachorować lub stać się agresywnym. Nadmierne karmienie może doprowadzić do jego ospałości, nie będzie miał ochoty na jakąkolwiek aktywność fizyczną. Także obok miski z jedzeniem powinna stać miska na wodę. Psu nie może zabraknąć wody, po bieganiu jest spragniony, więc musi się napić, Tak samo podczas jedzenia. Pies przecież sam sobie wody nie naleje, dlatego musimy dbać, aby miska z wodą była zawsze napełniona.

 

Drugą równie ważną sprawą jest to, aby wyprowadzać psa na spacer, aby mógł sobie pobiegać. Pies nie może być wiecznie zamknięty w budzie. Każdy pies potrzebuje ruchu. Podczas wyprowadzania go pozwalam mu na wykonanie potrzeb fizjologicznych, przez co będzie wiedział, gdzie mu wolno. Raczej nikt nie chciałby, aby pies załatwiał się w mieszkaniu, dlatego podczas codziennego wyprowadzania pokazuje się mu, że wtedy może to robić. Codzienny ruch na świeżym powietrzu pozwala na prawidłowe działanie narządów wewnętrznych psa oraz na rozwój jego mięśni, pobudza je.

 

Ważną rzeczą w opiece nad psem są także regularne wizyty u weterynarza. Tam dostanie odpowiednie szczepionki na różne choroby na przykład gruźlicę, zostanie przebadany. Zawsze będzie wiadomo, czy pupil jest zdrowy. Tak samo, jak zauważymy dziwne zachowanie u psa powinniśmy niezwłocznie udać się do weterynarza. Może być to naturalne, może być całkiem zdrowy, ale najlepiej jest się upewnić, czy aby na pewno nic mu nie jest.

 

Pies tak jak człowiek potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Powinno się go kąpać, czesać. W razie wystąpienia pcheł należy użyć odpowiedni środek przeciwko pchłom lub kupić odpowiednią obrożę, która go przed pchłami uchroni.

 

Podczas naszego wyjazdu z domu nie wolno pozostawić psa samego. Codziennie musi ktoś z nim być. Jak masz psa, to nie oznacza to, że w ogóle nie możesz nigdzie wyjeżdżać. Ważne jest, aby zapewnić mu opiekę, aby psa zostawić u kogoś znajomego lub żeby ten znajomy przyjeżdżał do Waszego domu i się psem zaopiekował.

 

Kolejną bardzo ważną sprawą jest zabawa z psem. Pies uwielbia się bawić, podczas zabawy nawiązuje kontakt z ludźmi, rośnie wtedy między psem i człowiekiem więź. Pies podczas zabawy, wygłupów może zbliżyć się do właściciela. Zabawa psa z ludźmi to jedno, a z innymi zwierzętami to drugie, To również ważne. Może wtedy zaspokoić swą rządzę władzy, może pobiegać z innym psem. Po tym nie będzie odczuwał potrzeby gonitwy innych ludzi czy zwierząt. Z psem można się pobawić na przykład w: chowanego - pies musi odszukać pana, w siłowanie się, pies lubi szarpać różne rzeczy. Zabawa to świetna forma na zbliżenie się do swego przyjaciela, ale i z tym nie można przesadzić. Swojego pupila nie można obciążyć fizycznie, trzeba wszystkie formy ruchu dostosować do niego, inaczej dla naszego zwierzaka może się źle skończyć.

 

Pies to wspaniałe zwierzę, może być dobrym towarzyszem dla samotnych ludzi, jak i dla całej rodziny. Najważniejsze, żeby poczuł się kochany, a wszyscy będą szczęśliwi.

Przeczytaj też:

Wystawy psów w 2017 roku w Polsce

Termin Miejsce Ranga wystawy www Informacje 8.01 Gdynia krajowa INFO 22.01 Lubin (O.Legnica) krajowa INFO 29.01 Będzin krajowa - zimowa INFO 4-5.02 Brodnica (O.Toruń) krajowa INFO 11.02 Bukowina Tatrzańska krajowa owczarków podhalańskich (org. O.Zakopane) INFO 11-12.02 Bydgoszcz krajowa - walentynkowa INFO 11.02 Bydgoszcz krajowa - nocna INFO 25-26.02 Lublin krajowa INFO 26.02 Lublin krajowa buldogów francuskich INFO ...

Zbilansowana dieta jest nie tylko dla ludzi

Decyzja o psim współlokatorze jest jedną z tych na całe życie. Wielu właścicieli czworonogów często nie zdaje sobie sprawy, że jest to związek i ogromna odpowiedzialność za drugą istotę. Tak, ja...

Labrador. Opieka i hodowla (Gérard Sasias)

Labrador. Opieka i hodowla (Gérard Sasias)Labrador. Opieka i hodowlaAutor: Gérard SasiasIlość stron: 136Rok wydania: 2008Oprawa: miękkaPorady dotyczące żywienia, pielęgnacji i szkolenia labradorów.Popularność labradorów rośnie z dnia na dzień i nie ...

Labrador - początki tresury

Pojawił się w naszym domu szczeniak labradora, nieco zagubiony, otoczony grupą ciekawskich osób. Każdy chce go dotknąć, przytulić, dać mu do pyska smakołyk...Po jakimś czasie wszyscy pójdą do domu, a ...