Różne

Zamierzasz kupić psa? Zastanów się kilka razy zanim podejmiesz decyzję.

Przede wszystkim należy zastanowić się, czy jesteśmy w stanie przyjąć nowego członka rodziny. Tak, członka rodziny. Pies nie jest zabawką, którą można wyrzucić, bądź oddać jak tylko się znudzi bądź przysporzy problemów. Pies jest w pewnym stopniu tak jak dziecko. Z nim też należy się bawić, karmić, przytulać oraz poświęcać mu dużo czasu.

 

Jeśli już jesteśmy zdecydowani na przyjęcie zwierzaka pod nasz dach, należy się zastanowić jaki on ma być. Jeśli mieszkamy w małym mieszkaniu w centrum miasta, a podobają nam się dogi niemieckie, jasną rzeczą jest, że taki pies nie nadaje się na naszego pupila. Owszem, jeśli w naszym mieszkaniu znajdziemy miejsce na legowisko dla doga ( a ono na pewno nie jest małe) oraz będziemy w stanie chodzić trzy razy dziennie na dość długie spacery- jak najbardziej ta rasa psa jest dla nas! Należy jednak pamiętać, że pierwszy zapał do spacerów prędzej czy później mija i pies zaczyna się w domu nudzić. Wychodzenie na godzinny, a nawet kilku godzinny spacer w deszczu bądź śniegu nie jest zbyt przyjemną czynnością dla człowieka, za to niektóre rasy potrafią chodzić godzinami w deszczu bądź śniegu.

 

Do mieszkań najbardziej nadają się rasy małe bądź średnie. Jednak i z takimi psiakami należy spacerować. Dla Yorka spacer w koło bloku może być wystarczający, ale dla Sznaucera już nie koniecznie. Osoby aktywne powinny wybrać sobie rasę lubiącą ruch, Foksterier bądź Husky będą bardzo wdzięczni za codzienne spacery połączone z bieganiem.  W każdym przypadku dobrze jest zapoznać się z charakterystyką rasy, nie tylko w internecie bądź książkach lecz również u weterynarza, który pozwoli nam wybrać najbardziej pasującą rasę do naszej rodziny.

 

Warto przejechać się do najbliższego schroniska. Rzadko można znaleźć tam szczeniaki, ale psy adoptowane darzą nowych właścicieli niesamowitą miłością, są bezgranicznie oddane. Szybko się uczą, więc nawet braki w ich edukacji można szybko nadrobić. Jedynym mankamentem mogą być lęki takich zwierzaków, często bite lub zostawione w lasach mogą bać się hałasów czy zostawania samemu.

 

Obojętnie czy wybierzemy psa ze schroniska czy od hodowcy trzeba go wychować. Najlepiej naukę połączyć z zabawą. Dodatkowym atutem takiej pracy jest budowanie więzi z naszym pupilem. Zupełnie inaczej pracuje się z psem który lubi nas i spędzony z nami czas. Kochający pies zrobi wszystko, żeby zadowolić swojego właściciela. Naukę najlepiej zacząć od samego początku. Psu należy jasno określić granice, których w żadnym przypadku nie może przekroczyć. Jeśli nie chcemy by pies spał w naszym łóżku, od samego początku nie wolno mu na to pozwalać, bez wyjątków. Naukę dobrze zacząć, od prostych komend typu: łapa, głos. Pamiętajmy przy nauce o cierpliwości oraz nagradzaniu naszego ucznia nie tylko za dobrze wykonaną komendę lecz za każdą reakcję zbliżającą go do wykonania danej komendy.

 

Pod żadnym warunkiem, nawet podczas zabaw nikt nie powinien drażnić psa, szczuć go czy straszyć. Nigdy nie wiemy jak zareaguje pies. Trzeba pamiętać, że to właściciel odpowiada za swojego podopiecznego. Dobrze jest za to, podczas zabawy wykorzystywać kilka zmysłów zwierzęcia. Zapach towarzyszący ciasteczku za poprawne wykonanie komendy pobudzi do działania każdego psa.

 

Ważną częścią życia psa są spacery. Nawet mieszkając w domku jednorodzinnym z wielkim ogrodem, powinno się co najmniej raz dziennie wyprowadzić psa na spacer. Nikt z nas nie cieszyłby się, gdyby siedział zamknięty w jednym miejscu całe życie, samemu, bez żadnych rozrywek. Spacer dla psa, poza oczywiście miejscem do załatwiania potrzeb fizjologicznych jest 'oknem na świat', tak jak dla człowieka telewizor czy książka. Często ludzie mylą się, myśląc, że pies nieposłuszny na dworze jest po prostu niegrzeczny, a zazwyczaj jest niewybiegany. Pies, któremu brakuje ruchu często rozrabia, musi w jakiś sposób pozbyć się swojej energii.  Naukę chodzenia na smyczy, dobrze jest zacząć od małego, zanim nasz przyjaciel zainteresuje się światem. Szczeniak czuje się bezpiecznie na dworze jedynie przy swoim właścicielu więc dobrze jest to wykorzystać. Chowając się za drzewami wołając psa, nauczy go pilnowania swojego właściciela, na dodatek będzie to dla niego świetna zabawa.

 

Pies potrzebuje również kontaktów z innymi psami. Nawet jeśli nasz kolega nie jest zbyt towarzyski i nie toleruje innych psów na dworze, dobrze jest poszukać takiego psa, jakiego będzie akceptować. Nawet jak nie chce się bawić, niech wącha się z innymi psami. Wąchanie jest niczym innym jak dla ludzi podanie ręki na przywitanie. Ważne jest to, że nawet jeśli nasz zwierzak jest łagodny, nie podchodźmy z nim do każdego innego napotkanego psa. To, że nasz jest łagodny, nie znaczy, że tamten nie zaatakuje.

 

Wybierając odpowiedniego dla nas psa, traktując go jak członka rodziny na pewno spędzimy razem z nim długie, szczęśliwe lata. Uczenie go nowych komend oraz posłuszeństwa będzie dla nas ogromną satysfakcją, a zabawa świetną rozrywką, nie tylko dla zwierzaka, ale też dla całej rodziny.

Przeczytaj też:

Owczarek niemiecki - charakterystyka

Owczarki niemieckie zaliczane są do grupy ras psów pasterskich i obrończych. Rasa owczarków  ma różne pochodzenie. Zostały one wyhodowane przede wszystkim do pędzenia i pilnowania stad zwierząt, głównie owiec. Służyły ...

Jaką karmę wybrać dla psa?

Wszyscy właściciele psów chcą aby ich zwierzę zawsze było zadowolone. Dużą rolę w tym, odgrywa to, co podaje się psom do jedzenia. W większości właściciele tych zwierząt wybierają dla nich ...

Życie z psem pod jednym dachem

Zanim zdecydujemy się na psa, musimy poczynić odpowiednie przygotowania w domu. Od tego jak dobrze się przygotujemy, zależy jak będzie się układało nasze wspólne życie i czy pies, będzie zadowolony. ...

Walka z pchłami to podstawa: jak chronić pupila przed tymi pasożytami?

Nie ważne, ile ma lat i jaką rasę reprezentuje. Ważne, by był zdrowy i czuł się przy swych właścicielach dobrze. Wszystkie psy, od championów zaczynając, a na wiejskich kundelkach kończąc, ...