Charakterystyka psów

Owczarki niemieckie zaliczane są do grupy ras psów pasterskich i obrończych. Rasa owczarków  ma różne pochodzenie. Zostały one wyhodowane przede wszystkim do pędzenia i pilnowania stad zwierząt, głównie owiec. Służyły także do strzeżenia dobytku człowieka. Nieliczni zdają sobie sprawę z faktu, że na początku II wojny światowej plan mobilizacyjny rozwijającej się biurokracji Wermachtu przewidywał, że wszystkie dostępne owczarki niemieckie powinny zostać rozdzielone pomiędzy dowódców jako psy gończe, sanitarne, do wykrywania gazu, obronne i wartownicze. W ten oto sposób wzięła swój początek przymusowa rekrutacja psów użytkowych, w związku z czym omal nie doszło do unicestwienia tej jakże pięknej rasy. Psy musiały walczyć, były wykorzystywane jako żywe bomby, dochodziło do nikczemnych aktów barbarzyństwa dokonywanych na tych zwierzętach. Owczarki niemieckie to psy czujne, wierne, wytrwałe, łatwe do tresury, odporne na niekorzystne warunki bytowe. Może właśnie dlatego stały się łakomym kąskiem dla wojska.Owczarek niemiecki jest najszczęśliwszy wówczas, gdy może cały czas przebywać u boku swojego przewodnika-człowieka, innego psa lub najlepiej drugiego przedstawiciela własnej rasy. Mitem jest stwierdzenie, że do pełnego szczęścia jest mu niezbędny ogromny wybieg. Nic bardziej mylnego, nasz czworonóg będzie czuł się dobrze także w niewielkim mieszkaniu.Ważne jest, aby miał zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu w postaci spacerów. Powinien także brać udział w zajęciach angażujących jego umysł. Owczarki niemieckie dość często nie sprawdzają się w roli samodzielnych stróżów czy też psów łańcuchowych. To zdecydowanie rasa psów, które pozostawione samym sobie bez odpowiedniej opieki i poświęcenia ze strony człowieka zaczynają wykazywać zachowania nerwicowe, stają się także agresywne. Być może  nie byłoby tylu przypadków pogryzień, gdyby opiekunowie zachowywali się odpowiedzialnie względem swoich pupili. Jak człowiek potrzebuje powietrza do tego, aby żyć, tak owczarek niemiecki potrzebuje do życia obecności człowieka. Pamiętajmy o tym przyjmując pod swój dach przedstawiciela tejże rasy.

Często możemy spotkać się z opinią, że owczarek niemiecki potrafi myśleć. Każdy, kto choć przez chwilę w swoim życiu obcował z tą rasą i obserwował zachowanie jej przedstawicieli w różnorodnych sytuacjach musi zgodzić się z tym niezaprzeczalnym faktem. Jednak błędem jest osąd, że owczarek myśli podobnie jak człowiek. Bardzo często podczas tresury czy też wychowania popełniany jest błąd co do oczekiwania, aby pies postrzegał rzeczywistość z ludzkiego punktu widzenia. Tresura czy też wychowywanie zwierzęcia w oparciu o to oczekiwanie daleko nie zaprowadzi ani tresera, ani opiekuna. Pies nie posiada zdolności abstrakcyjnego myślenia, w związku z czym nie oczekujmy od niego refleksji ani zastanawiania się nad samym sobą. Pies nie posiada samoświadomości, nie jest pamiętliwy jak człowiek. Nie potrafi analizować w pamięci komend i sztuczek wpajanych mu przez przewodnika. Psy "rozumują" na zasadzie skojarzeń, to znaczy bodziec-reakcja. Bodźcem może być wszystko: dźwięk, światło, kształt, ruch, zapach, zmiana ciśnienia powietrza-każdy z tych czynników może występować oddzielnie, lub wszystkie naraz.

Owczarki niemieckie, podobnie jak inne psy, są wyczulone na bodźce: zapach, ciśnienie powietrza, smak, ruch. To bodźce wykorzystywane w procesie "myślenia" psa, który przecież nie potrafi myśleć abstrakcyjnie. Jeśli żaden z tych bodźców nie wystąpi, nie możemy spodziewać się reakcji ze strony psa. Szkolenie owczarków niemieckich i w ogóle psów opiera się właśnie na wykorzystaniu drogi: bodziec-reakcja. Wielu z nas zastanawia się, czy u psa występuje poczucie czasu. Otóż nie. Psy nie posiadają poczucia czasu, nie istnieje ani przeszłość, ani przyszłość. Cały czas trwa "teraz". To tak zwany czas teraźniejszy-wydłużony. Jest to odpowiednik ludzkiego określenia "dopiero co", "w tej chwili", "zaraz". Wszystko, co znajduje się poza tym czasem, nie jest dla psa osiągalne, jednakże jego mózg wszystko rejestruje. Pamięć u owczarków niemieckich jest tak zwaną pamięcią błyskową. Aby w umyśle psa zaistniało skojarzenie, zarówno bodziec, jak i wzorzec reakcji pożądanego zachowania muszą nastąpić w tym samym czasie, najlepiej jednocześnie.

Pamięć u psów, w tym także u owczarków niemieckich jest tak zwaną pamięcią błyskową. Cóż to oznacza? Otóż to, że  aby w psim umyśle doszło do skojarzenia, to zarówno bodziec, jak i wzorzec reakcji pożądanego zachowania muszą nastąpić bezpośrednio po sobie, a najlepiej w tym samym czasie. Bezcelowe i bezsensowne jest więc karcenie psa po godzinie, kwadransie, czy też nawet po pięciu minutach od momentu, gdy coś "przeskrobał". Nie osiągniemy u psa niczego więcej poza dezorientacją. Nasz pies stanie się lękliwy, niepewny siebie, a przecież nie to jest naszym celem.Aby utrwalić skojarzenie, możemy bodziec wzmocnić pozytywnie, na przykład zastosować nagrodę za poprawnie wykonane polecenie (czy też posłuszeństwo wobec zakazu). Możemy także zastosować negatywne wzmocnienie (skarcenie). Powszechnie jednak wiadomo, że lepiej utrwalane są skojarzenia poparte nagrodami. Wyuczone skojarzenie zapisuje się w psiej pamięci, jednak nie jest ono dostępne dla zwierzęcia do momentu wystąpienia bodźca uwalniającego je z głębi umysłu naszego czworonoga.

Pies nie posiada zdolności do abstrakcyjnego myślenia, systemu wartości, ani sumienia. Nasz owczarek niemiecki nie potrafi w związku z tym faktem odróżniać dobra od zła. Ważne jest tylko to, co "wolno robić", lub czego "robić nie wolno" aby nie spotkać się z naganą ze strony przewodnika. Pamiętajmy, że nie ma złych psów (choć zdarzają się przypadki niezrównoważeń psychicznych u tychże zwierząt). Owczarki niemieckie pozostawione samym sobie mogą zacząć przejawiać zachowania agresywne lub też wpaść w nerwicę. Nie ma złych psów, są tylko źli i nieodpowiedzialni właściciele, którzy nie potrafili wpoić swoim psom (bądź przez lenistwo, bądź też przez niewiedzę) co wolno robić w ludzkim świecie, a czego nie wolno. Właściciel jest dla owczarka niemieckiego przewodnikiem, pośrednikiem pomiędzy dwoma światami: ludzkim i psim. To od przewodnika zależy, jak będą wyglądały wzajemne relacje pomiędzy psem, a ludźmi. Tylko i wyłącznie przewodnika należy obarczyć odpowiedzialnością za  niewłaściwe według ludzkich norm zachowanie psa.

Jakie jest najlepsze miejsce na psie legowisko? Otóż to bardzo istotny problem. Jeśli mieszkamy z naszym owczarkiem w domu jednorodzinnym i nasz pupil ma przebywać na dworze, powinniśmy przygotować dla niego kojec. Powinien on mieć formę przestronnej zagrody, ok. 17-25 m2. Połowę powinien stanowić materiał termoizolacyjny, np.drewno, druga zaś część powinna być wysypana piaskiem.  Istotne jest, aby kojec ogrodzić wysoką, na ok. 2 metry siatką z podmurówką (aby pies nie miał szans zrobić "podkopu"). Koniecznie powinniśmy nasz kojec wyposażyć w solidną budę, na tyle dużą, aby nasz owczarek niemiecki miał możliwość stanięcia w niej w pozycji wyprostowanej. Buda powinna zostać ocieplona na zimę, natomiast otwór wejściowy do niej powinien zostać umieszczony nieco z boku frontu. Często popełnianym błędem jest umieszczanie otworu wejściowego centralnie. Warto zaznaczyć, że kojec powinien stanowić jedynie czasowe, przejściowe rozwiązanie. W żadnym wypadku nie należy przetrzymywać w nim stale naszego owczarka niemieckiego, gdyż negatywnie odbije się to na jego psychice.

Kojec dla naszego owczarka niemieckiego nie powinien mieć ciągłego zastosowania. Jeśli pies będzie spędzał w nim cały czas, ucierpi na tym jego wrażliwa psychika, nasz pupil stanie się nerwowy, zacznie przejawiać zachowania agresywne. Stąd do nieszczęścia już tylko mały krok. Korzystnie jest robić przerwy na karmienie, spacery, okazjonalne ćwiczenia-wszystkie te czynności najkorzystniej dla psiej psychiki jest wykonywać poza kojcem. Nasz pies będzie wówczas bardziej do nas przywiązany, będzie kochającym, zapatrzonym w nas, zadowolonym członkiem naszej rodziny. Bliskie współżycie i współdziałanie z człowiekiem jest dla owczarka niemieckiego niezwykle istotne. Podobnie zresztą, jak kontakt z ludzkim stadem. Zwierzę tylko w taki sposób może zaspokoić własne poczucie bezpieczeństwa oraz przynależności do swego przewodnika. Wzmacnia to u zwierzęcia poczucie pewności siebie, co w efekcie w bezpośredni sposób rzutuje na  jego zachowanie nie tylko w stosunku do ludzi, ale też do innych zwierząt.

Musimy dobrze przemyśleć wybór miejsca odpoczynku dla naszego owczarka niemieckiego, zwłaszcza, jeśli mieszkamy w bloku, lub gdy pies mieszka z nami w domu. Legowisko powinno znajdować się w zacisznym kąciku, nieco zacienionym. Nie może być ono narażone na przeciągi, ani też być zbyt ciepłe (lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie kaloryfera to rozwiązanie zdecydowanie niekorzystne). Jednocześnie powinno to być miejsce, z którego pies będzie mieć doskonały punkt obserwacyjny na toczące się w domu życie. Przy wyborze lokalizacji powinniśmy wziąć pod uwagę szereg aspektów, najważniejsze jest jednak, aby nasz owczarek niemiecki czuł się dobrze, aby czuł się członkiem naszego domowego "stada" zajmującym odpowiednie miejsce w domowej hierarchii. Gdy wybór odpowiedniego miejsca mamy już za sobą, powinniśmy ustawić tam duży kosz z materacem, lub po prostu sam materac. Zarówno kosze, jak i materace bez problemu możemy nabyć w większości sklepów zoologicznych. Psie legowisko powinno zapewniać pupilowi poczucie bezpieczeństwa, powinno być respektowane przez dzieci i dorosłych, powinno stanowić psi azyl.

Owczarek niemiecki to rasa psa odpowiednia dla wszystkich, którzy kochają ruch na świeżym powietrzu. Dla tych, którym nie straszny wiatr, ani zła pogoda. Owczarki niemieckie to psy, które, gdy uzyskają odpowiednie wychowanie, będą potrafiły w pełni zintegrować się z ludzką rodziną (stadem). Staną się oddanym towarzyszem i obrońcą. Owczarki niemieckie są psami wszechstronnie uzdolnionymi, chętnie towarzysza ludziom w każdej wyprawie i podróży. Są wierne, czujne, wytrwałe, łatwe do tresury, odporne na niekorzystne warunki bytowe. Zdecydowanie nie są to psy przeznaczone dla osób poszukujących straszaka czy też żywej zabawki dla dzieci. Biorąc pod opiekę psa tej rasy należy pamiętać, że podobnie  jak człowiek potrzebuje powietrza do tego, aby żyć, tak owczarek niemiecki potrzebuje do życia obecności człowieka. Musimy zachowywać się konsekwentnie i odpowiedzialnie względem naszego pupila. Powinniśmy wpajać mu odpowiednie zachowania, gdyż to my - właściciele jesteśmy odpowiedzialni za zachowanie naszego czworonoga, za jego agresję, nerwowość, lęki. Postępujmy mądrze, a zyskamy w naszym owczarku niemieckim wiernego przyjaciela.


 

Podobne artykuły:

Przeczytaj też:

Wystawy psów 2014 w Polsce

Termin Miejsce Ranga wystawy wwwrmacje 6.01 Koszalin krajowa - 12.01 Gdańsk krajowa (org. O/Gdynia) - 18.01 Wolica krajowa owczarków niemieckich (org. O/Kalisz) - 19.01 Sosnowiec krajowa (org. O/Będzin) - 24-26....

Owczarek może pomóc

Często osoba niepełnosprawna potrzebuje towarzysza, pomocnika by móc normalnie funkcjonować. Bardzo dobrze nadają się do tego zadania psy. Psy, które towarzyszą właśnie takim chorym osobom to psy asystujące i pomagające ...

Wystawy psów w 2017 roku w Polsce

Termin Miejsce Ranga wystawy www Informacje 8.01 Gdynia krajowa INFO 22.01 Lubin (O.Legnica) krajowa INFO 29.01 Będzin krajowa - zimowa INFO 4-5.02 Brodnica (O.Toruń) krajowa INFO 11.02 Bukowina Tatrzańska krajowa owczarków podhalańskich (org. O.Zakopane) INFO 11-12.02 Bydgoszcz krajowa - walentynkowa INFO 11.02 Bydgoszcz krajowa - nocna INFO 25-26.02 Lublin krajowa INFO 26.02 Lublin krajowa buldogów francuskich INFO ...

Pies ze schroniska

Każdemu, kto kocha zwierzęta doradzam wzięcie psa ze schroniska dla bezdomnych zwierząt. Taki pies po przejściach odwdzięczy się nam całym swoim psim sercem, obdarzając nas bezinteresownym uczuciem, bezgranicznym uwielbieniem. Nigdy ...